Strona główna AGH » Centrum Organizacji Kształcenia » Modelowanie swobodne NURBS w oparciu o chmury punktów
Cel szkolenia
Podstawowym celem szkolenia jest zapoznanie słuchaczy z metodami tworzenia powierzchni sklejanych NURBS w oparciu o dane pomiarowe w postaci chmur punktów. Mogą być one wykorzystane do modelowania dowolnych obiektów, np. infrastruktury technicznej, budowli, czy powierzchni terenu. W trakcie modelowania, dyskretne dane pomiarowe zostają zamienione na płaty powierzchni z określoną dokładnością. Do tego celu mogą zostać użyte różne metody wyznaczania płatów: bezpośrednio z punktów, pośrednio z siatek mesh lub siatek krzywych na mesh. Modelowanie za pomocą funkcji NURBS nie jest intuicyjne i znacząco różni się od modelowania bryłowego. Dlatego do efektywnego modelowania konieczne jest powiązanie treści teoretycznych z praktycznym modelowaniem obiektów i oceną ich dokładności w oprogramowaniu CAD. Pozwoli to na wykorzystanie zdobytych umiejętności do modelowania dla potrzeb szeroko rozumianej nauki i techniki, niezależnie od skali i przeznaczenia obiektów oraz użytych pakietów oprogramowania. Na zajęciach zostanie wykorzystane oprogramowanie Rhinoceros z nakładką RhinoResurf oraz Solidworks z dodatkiem ScanTo3D.
Program szkolenia
Wykłady:
Słuchacze zostaną zapoznani z metodami tworzenia i modyfikacji funkcji sklejanych oraz ich własnościami. Treść obejmuje zagadnienia związane z interpolacją, aproksymacją, krzywymi Beziera, B-sklejanymi i NURBS. Zostaną omówione szczegółowe zagadnienia związane z parametryzacją, warunkami brzegowymi, gęstością danych pomiarowych i zbieżnością do funkcji aproksymowanej, mające istotne znaczenie podczas modelowania. Teoria zostanie następnie rozszerzona na powierzchnie sklejane interpolacyjne oraz aproksymacyjne tworzone z chmur punktów i siatek mesh.
Ćwiczenia:
Ćwiczenia stanowić będą praktyczne rozszerzenie treści wykładowych, gdzie słuchacze samodzielnie poznają metody tworzenia i własności funkcji sklejanych, pozwalające na skuteczne modelowanie. W pierwszej kolejności przykłady będą realizowane na krzywych, które pozwolą zrozumieć ideę tworzenia i własności funkcji. Następnie przedstawione i przeanalizowane zostaną różne metody tworzenia powierzchni. Modelownie będzie dotyczyło obiektów o różnej geometrii i gęstości chmur punktów. Większość zajęć realizowana będzie w oprogramowaniu do modelowania NURBS – Rhinoceros 3D wraz z nakładką do modelowania chmur punktów – RhinoResurf, które daje najlepszą możliwość zrozumnienia metod modelowania za pomocą funkcji sklejanych. Wykorzystane zostanie również oprogramowanie SolidWorks z dodatkiem ScanTo3D, pozwalające na technikę modelowania uproszczoną z punktu widzenia wiedzy i doświadczenia użytkownika. Poznane na szkoleniu metody i własności pozwolą na modelowanie w dowolnym oprogramowaniu korzystającym z funkcji sklejanych.
Liczba godzin:
26, (1 spotkanie 6-godzinne wykładowe i 4 spotkania 5-godzinne ćwiczeniowe)
Forma zajęć:
wykłady i ćwiczenia projektowe
Liczba uczestników:
min. 10, maks. 15
Język wykładowy:
polski
Forma i warunek zaliczenia:
wykonanie i zaliczenie projektów
Koszt szkolenia:
1300 zł za osobę
Organizator kursu:
Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska
Katedra Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa
Kierownik:
dr hab. inż. Grzegorz Lenda, prof. AGH
e-mail:grzenda@agh.edu.pl
Osoba do kontaktu:
mgr. inż. Krzysztof Kozak
tel.: 12-617-22-74
e-mail: kozak@agh.edu.pl
All rights reserved © 2021 Akademia Górniczo-Hutnicza