Skip to content ↓

Rejestracja – przedmioty innowacyjne

SEMESTR LETNI 2023/2024 

  • Ilość udostępnionych przedmiotów do rejestracji: 8
  • Termin zapisów: 20.02.2024 r., godz. 10:00 – 23.02.2024 r., godz. 23:59
     

Oferta przedmiotów:

grafika dekoracyjna

Technologie immersyjne (oddziałujące na wszystkie zmysły), takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR – augmented reality)i wirtualna rzeczywistość (VR – virtual reality) zmieniają sposób, w jaki użytkownicy urządzeń wchodzą w interakcje ze środowiskiem fizycznym i cyfrowym. Oprócz potencjalnych zastosowań w wielu gałęziach przemysłu, technologia VR/AR stanowi także jedną z podstawowych możliwości wykorzystania potencjału sieci 5G. Proponowany przedmiot pozwala zapoznać się ze specyfiką środowisk VR przystosowanych do wyświetlania w goglach (HMD - head mounted display), z uwzględnieniem charakterystyki platform i technologii, metodami nawigacji i interakcji. Studenci będą mieć możliwość nabyć podstawową wiedzę oraz umiejętności konieczne do tworzenia oraz rozwijania aplikacji VR z wykorzystaniem silników Unity oraz Unreal Engine. Zajęcia laboratoryjne prowadzone w pracowni wyposażonej w zestawy HMD do każdego stanowiska.

grafika dekoracyjna

Natura stanowi niewyczerpane źródło inspiracji i rozwiązań, które nas ciągle zadziwiają. Weźmy choćby pod lupę rosnące w wielu domach geranium. Unikalny i złożony skład otrzymywanego z niego olejku eterycznego sprawia, że lista jego cennych właściwości wydaj się nie mieć końca. W kosmetologii stosowany jest w szamponach, dezodorantach, kremach oraz balsamach, ponieważ doskonale regeneruje naskórek, odświeża i neutralizuje wolne rodniki. W trakcie zajęć spróbujemy poszukać jeszcze wielu innych ciekawych surowców kosmetycznych pochodzenia naturalnego, zapoznamy się z bazowym składem podstawowych grup kosmetyków, nauczymy się czytać etykiety komercyjnych wyrobów i oceniać ich realne działanie. Wreszcie podejmiemy się próby zaprojektowania i wykonania własnego kosmetyku, uzyskując do niego składniki z otaczającej nas przyrody. W tym celu posłużymy się metodami znanymi od wieków, jak destylacja, ekstrakcja czy maceracja, ale jednocześnie zweryfikujemy działanie aktywnych substancji posługując się współczesną wiedzą naukową.

grafika dekoracyjna

Studenci poznają zagadnienia z obszaru nanotechnologii dotyczącej mikro- i nanorobotyki, obejmującej wytwarzanie, charakterystykę oraz poznają możliwości aplikacyjne tego typu układów, a także technologiczne ograniczenia w ich wytwarzaniu. Na przykładach konkretnych aplikacji, zostaną omówione techniki wytwarzania części do systemów nanorobotycznych, m.in. metody otrzymywania cienkich warstw.

grafika dekoracyjna

W trakcie wykładów studenci zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi biomimetyzmu, czyli jak natura projektuje ciekawe rozwiązania technologiczne pozwalające przetrwać zwierzętom i roślinom w trudnych warunkach. Na konkretnych przykładach zostaną omówione obecne na rynku i te w fazie rozwoju ciekawe technologie inspirowane naturą, stosowane m.in. w motoryzacji, energetyce, architekturze, robotyce, czy medycynie. W ramach seminariów studenci będą prezentować i dyskutować opracowane przez siebie tematy dotyczące wybranych przykładów biomimetyzmu.

grafika dekoracyjna

Europejski Zielony Ład przewiduje jak najszybsze przejście do gospodarki obiegu zamkniętego, kierując się zasadą 3R (reduce, reuse, recycle), zgodnie z którą maksymalnie wydłuża się czas życia wyrobów, szuka się możliwości ich ponownego zastosowania lub odzyskuje się surowce naturalne, mając na uwadze, że zasoby wielu z nich są już dzisiaj mocno ograniczone. Zwiększający się z roku na rok udział „zielonej energii” w światowej produkcji energii wiąże się z niewątpliwymi korzyściami, ale generuje pojawienie się na rynku materiałów, o których recyklingu i utylizacji niewiele jeszcze się mówi. Obecnie szeroko wprowadzane technologie związane z pozyskiwaniem i magazynowaniem energii ze słońca wymagają zastosowania specjalistycznych materiałów, których późniejsze odzyskiwanie wydaje się być dziś kluczowym problemem. Przykładowo, szacuje się (International Renewable Energy Agency – IRENA), że masa surowców wtórnych z paneli fotowoltaicznych w 2050 roku może wynieść aż 78 mln ton. Równolegle pojawiającym się problemem jest recykling materiałów pochodzących z akumulatorów i wszechobecnej w naszym życiu elektroniki. W ich skład wchodzą rzadkie metale jak kobalt, mangan, nikiel, a także dysproz, prazeodym czy neodym. Konieczne jest więc opracowanie skutecznych metod recyklingu, ale także planowe projektowanie nowych wyrobów, umożliwiające odzysk zastosowanych w nich materiałów. Problemom tym przyjrzymy się bliżej w trakcie zająć, prześledzimy nowości w recyklingu materiałów pochodzących z wybranych sektorów energetyki. Przeprowadzimy również proste eksperymenty pokazujące jak możemy pozyskiwać cenne składniki z odpadów pochodzących z urządzeń stosowanych w energetyce i elektronice.

grafika dekoracyjna

Studenci nauczą się projektować nowe produkty w specjalistycznych programach (Solidworks, Gemagic) a następnie wydrukują zaprojektowane przez siebie modele. Studenci poznają praktyczne zasady druku 3D na indywidualnych stanowiskach laboratoryjnych wyposażonych w niezbędny sprzęt drukujący (do każdego stanowiska jedna drukarka) wraz z oprogramowaniem specjalistycznym klasy światowej. Podczas zajęć studenci poznają technologie tworzenia fizycznego modelu wyrobu z modelu cyfrowego, poznają również zagadnienia związane z wymogami ekologicznymi dla nowych produktów (LCA - ślad węglowy i wodny) przy wykorzystaniu oprogramowania SimaPro.

Więcej o przedmiocie na stronie http://www.ilab.zarz.agh.edu.pl/

grafika dekoracyjna

Roboty, wraz z ogromnym postępem technologicznym, stają się coraz bardziej powszechne, towarzyszą człowiekowi w wielu aspektach jego życia. Zwiększająca się rola robotów w społeczeństwie pociąga za sobą potrzebę zrozumienia interakcji człowiek-robot (HRI). Studenci w ramach przedmiotu zapoznają się z podstawowymi pojęciami z zakresu robotyki oraz psychologii i socjologii oraz nauczą się tworzyć roboty, m. in. z klocków Lego Mindstorms i programować je tak, aby wzbudzały empatię i umożliwiały interakcje, zarówno między sobą nawzajem, jak i uczestnikami zajęć.

grafika dekoracyjna

Jak manipulować materią w skali nanometrycznej? Jakie są aktualne trendy i perspektywy rozwoju nanotechnologii w różnych gałęziach przemysłu m. in. w ochronie środowiska, transporcie, medycynie, teleinformatyce, czy energetyce? Czy nanomateriały, nanokompozyty i nanotechnologie niosą ze sobą ryzyko? Na te i inne pytania poznamy odpowiedzi na wykładach, a zagadnienia problematyczne będziemy dyskutować na ćwiczeniach. Ponadto w ramach zajęć projektowych Uczestnicy przedmiotu będą mieć możliwość zaprezentowania własnego pomysłu z zakresu nowoczesnych nano-rozwiązań

Stopka