Skip to content ↓

Wskazówki

Lp. Kryterium Wskazówki
1. SYLABUSY Sylabusy załączamy w wersji skróconej (tzw. senackiej):
  • w przypadku nowego kierunku - wszystkie sylabusy,
  • w przypadku wnioskowanych zmian programu studiów - tylko te sylabusy, w których były dokonane zmiany.
W przypadku wprowadzania zmian w sylabusach (np. nazwa przedmiotu, liczba punktów ECTS, liczba godzin zajęć czy forma weryfikacji) należy te zmiany wprowadzić również w planie studiów.

Wskazane jest, aby sylabusy załączone były w plikach pdf zatytułowanych nazwami modułu.
2.  MODUŁY ANGLOJĘZYCZNE Dla modułów w języku angielskim sylabus musi być cały w języku angielskim - należy wybrać w systemie "język tłumaczeń" i "język wykładowy" jako angielski.
3. STUDIA STACJONARNE A STUDIA NIESTACJONARNE Sumaryczna liczba punktów ECTS na tym samym kierunku, poziomie i profilu musi być ta sama na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

Co najmniej połowa punktów ECTS objętych programem studiów na st. stacjonarnych musi być uzyskana w ramach zajęć z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów, zgodnie z art. 63 ust 1. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Do godzin kontaktowych wlicza się: zajęcia, egzamin/zal. oraz dodatkowe godziny kontaktowe (konsultacje) – patrz punkt 13 BILANS ECTS.
4. GRUPY PRZEDMIOTÓW Dla grup przedmiotów w systemie Sylabus w sekcji: plan okresowy - należy upewnić się, że nie brakuje formy zaliczenia, obligatoryjności, form zajęć studenta z określeniem godzin dla całej grupy.
5. OBLIGATORYJNOŚĆ I OBIERALNOŚĆ Grupa może być:
  • obligatoryjna (O = obowiązkowa), a w jej ramach moduły podlegają wyborowi (W = do wyboru) jak np. w przypadku języków obcych,
  • do wyboru (W = do wyboru) spośród kilku grup, ale w jej ramach moduły będą obowiązkowe (O = obowiązkowy).

W grupach, gdzie student zobowiązany jest wybrać wszystkie moduły, moduły powinny być obowiązkowe, nie do wyboru.
6. NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH

Zajęcia z języków obcych to lektoraty, a nie ćwiczenia audytoryjne. Należy zapewnić studentom możliwość wyboru 5 języków obcych prowadzonych w Uczelni (ang., fr., niem., hiszp., ros.).

Lektorat jako grupa jest obowiązkowy, ale poszczególne języki - do wyboru.

 

Zajęcia z języków obcych nie stanowią obieralnych modułów zajęć.

7. EGZAMIN LUB ZALICZENIE We wszystkich miejscach sylabusa musi być zgodność obranej metody zaliczenia modułu: egzamin LUB zaliczenie (podanej zarówno jako "forma weryfikacji modułu" - sekcja: informacje ogólne, jak i "sposób weryfikacji i oceny efektów uczelnia się" - sekcja: informacje dodatkowe).

Jeśli w bilansie ECTS uwzględniono czas na "egzamin lub kolokwium zaliczeniowe", to konsekwentnie w metodach weryfikacji powinna się pojawić metoda weryfikacji test zal. lub kolokwium albo egzamin.
8. PRZEDMIOT POWIĄZANY Z BADANIAMI NAUKOWYMI Przedmiot powiązany z badaniami naukowymi powinien mieć podane co najmniej 3 publikacje/badania.
9. MODUŁOWE EFEKTY UCZENIA SIĘ Należy dodać w sumie 4-10 modułowych efektów uczenia się (MEU) w systemie Sylabus dla każdego sylabusa w zakładce "Efekty".
10. PROJEKT Metoda weryfikacji "projekt" i "wykonanie projektu" się dublują, należy wybrać jedną dla danego modułu.
11. TREŚCI PROGRAMOWE W SYLABUSACH "Treści programowe zapewniające uzyskanie efektów uczenia się dla modułu zajęć" powinny być uzupełnione zwięzłym opisem, który nie jest powtórzeniem nazwy przedmiotu lub formy zajęć, nie popadając również w drugą skrajność czyli drobiazgowy wykaz wszystkich tematów zajęć.
12.  METODY I TECHNIKI KSZTAŁCENIA Zachęcamy do śmiałego wskazywania na używane nowoczesne metody kształcenia jak: design thinking, debata oksfordzka, mind mapping, grywalizacja itp. (z listy z elementami do wyboru w systemie Sylabus).
13. BILANS ECTS Wg § 11 ust. 3 uchwały nr 14/2019 Senatu AGH w przypadku studiów stacjonarnych nominalna liczba punktów ECTS przewidziana planem studiów dla semestru wynosi od 27 do 33 punktów ECTS przypisanych modułom zajęć realizowanym w każdym semestrze studiów, przy czym liczba punktów ECTS przewidziana planem studiów dla roku studiów trwającego dwa semestry nie może być mniejsza niż 60.

Co do zasady 1 ECTS = 25 - 30 godzin (kontaktowych i bezkontaktowych).

W semestralnym bilansie punktów ECTS dla modułu maksymalna średnia liczba godzin przeznaczona na "egzamin lub kolokwium zaliczeniowe" to 2 godziny, a na "dodatkowe godziny kontaktowe" (czyli konsultacje) - 5 godzin.
14. ZAJĘCIA Z DZIEDZINY NAUK HUMANISTYCZNYCH LUB SPOŁECZNYCH Zgodnie z § 16 ust. 1 uchwały nr 14/2019 Senatu AGH w przypadku kierunków studiów przyporządkowanych do dyscyplin w ramach dziedzin innych niż odpowiednio nauki humanistyczne lub nauki społeczne zajęciom z dziedziny nauk humanistycznych lub społecznych należy przypisać co najmniej 5 punktów ECTS na każdym poziomie studiów. 
15. PRAKTYKI ZAWODOWE - WYMIAR W PROGRAMIE STUDIÓW  

profil

Studia I stopnia

Studia II stopnia

ogólnoakademicki

INŻ.

4 ECTS, min. 100 godzin

MGR INŻ.

fakultatywne

LIC.

3 ECTS, min. 75 godzin

MGR

praktyczny

INŻ.

38 ECTS, min. 960 godzin (6 miesięcy)

MGR INŻ.

19 ECTS, min. 480 godzin (3 miesiące)

LIC.

MGR

 
16. ŚCIEŻKI Zgodnie z § 12 ust. 7 uchwały nr 14/2019 Senatu AGH z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie wytycznych dotyczących projektowania i ustalania programów studiów wyższych w AGH zróżnicowanie kształcenia w ramach ścieżek kształcenia jest dopuszczalne wyłącznie w ramach kierunków studiów prowadzonych wspólnie przez co najmniej dwa Wydziały i odbywa się nie wcześniej niż po pierwszym roku studiów. Zgodnie z ust. 5 ww. paragrafu zróżnicowanie kształcenia na studiach drugiego stopnia możliwe jest w ramach ścieżek dyplomowania albo specjalności.
17. WYKAZ NAUCZYCIELI AKADEMICKICH W przypadku przesyłania skorygowanej i skompletowanej dokumentacji do Senackiej Komisji ds. Kształcenia należy usunąć numery PESEL z wykazu oraz deklaracji nauczycieli akademickich.

Stopka